
FAS - płodowy zespół alkoholowy
09.09.18 – niby dzień jak każdy inny, jednak dla terapeutów ta właśnie data jest szczególna, gdyż dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień FAS.
FAS jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego i oznacza „fetal alcohol syndrome”, co na język polski zostało przetłumaczone jako „płodowy zespół alkoholowy”.
FAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcje mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Zespół ten jest skutkiem działania alkoholu na dziecko w okresie płodowym. Jego ilość, która przyczynia się do występowania tego zespołu nie jest znana, jednak utrzymuje się, że KAŻDA ilość spożywanego etanolu w ciąży może przyczynić się do uszkodzenia płodu. Dlatego tak ważne jest w okresie ciąży wstrzymanie się od picia jakiegokolwiek alkoholu, gdyż może to przyczynić się nie tylko to wystąpienia zespołu FAS, ale również do szeregu innych chorób i zaburzeń u dziecka.
Zespół FAS objawia się różnorodnie, nie tylko zmianami w wyglądzie zewnętrznym, ale również licznymi nieprawidłowościami w budowie i funkcjonowaniu organów wewnętrznych.
Do cech wyglądu dziecka cierpiącego na FAS należą:
- Zmiany dysmorficzne twarzy:
• twarz płaska, niesymetryczna, szeroka, o wyglądzie orientalnym
• szeroko osadzone oczy
• zmarszczka nakątna oczu (taka sama jak u dzieci z zespołem Downa bądź u Azjatów, u osób rasy mongolskiej)
• szeroka nasada nosa
• krótki i zadarty nos
• słabo widoczna lub nieobecna rynienka nosowa
• cienka górna warga
• większa niż zwykle odległość między nozdrzami a górną wargą
• nisko osadzone i zniekształcone uszy
• gęstsze niż zwykle brwi i rzęsy - Wady układu kostno-mięśniowego.
- Niski wzrost.
- Małogłowie.
Innymi cechami, tymi niedostrzegalnymi na pierwszy rzut oka są:
- Zaburzenia czucia głębokiego.
- Problemy z koordynacją ruchową.
- Nadpobudliwość.
- Nadwrażliwość na ból.
- Lękliwość
- Skłonność do depresji.
- Agresja i napady złości.
- Zaburzenia zachowania spowodowane brakiem umiejętności przewidywania konsekwencji swojego postępowania oraz trudnościami w uczeniu się na własnych błędach.
- Anomalie w budowie serca, nerek, wątroby i narządów płciowych.
- Problemy ze słuchem.
- Zmniejszone pole widzenia.
- Opóźnienia rozwojowe.
- Obniżony poziom IQ.
- Deficyty uwagi i pamięci.
- Trudności rozumieniu pojęć abstrakcyjnych.
- Zaburzenie myślenia przyczynowo-skutkowego.
- Nieumiejętność rozwiązywania problemów.
- Encefalopatia (uszkodzenie mózgu, które jest przyczyną wszystkich objawów związanych z zachowaniem, funkcjonowaniem i percepcją).
- Opóźniony rozwój mowy.
Jak widać objawów jest wiele jednak nie są to wszystkie symptomy, które towarzyszą temu zespołowi. To właśnie ten ostatni objaw decyduje o tym, że dziecko z zespołem FAS trafia do gabinetu logopedycznego. Z doświadczenia wiem, że każdy mały człowiek jest inny i dopiero pracując z dzieckiem z danym zaburzeniem zaczynamy odkrywać poszczególne cechy i objawy charakterystyczne dla danego zespołu. Pracując z jakimkolwiek zaburzeniem każdy terapeuta powinien pamiętać, że nie ma książkowych przypadków. Dlatego tak ważne jest, by mieć oczy dookoła głowy i być czujnym. To pomoże dostrzec nie tylko te cechy chorego dziecka, które są opisane w podręcznikach, ale też te, które są indywidualne, osobnicze.
Jak zapobiegać wystąpieniu FAS? Zwyczajnie – należy nie spożywać żadnego alkoholu podczas ciąży, gdyż nawet najmniejsze jego ilości mogą przyczynić się do wystąpienia tego zespołu lub jakichkolwiek innych nieprawidłowości w rozwoju dziecka. A przecież dla rodziców najważniejsze jest to, by dziecko było zdrowe i szczęśliwe, więc po co ryzykować? 🙂
Różowe zdjęcia są zaczerpnięte z https://niebieskiepudelko.pl/
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować.
SSP – Safe and Sound Protocol
Czym jest teoria poliwagalna i dlaczego uważam, że wszystkie osoby, których praca polega na pomaganiu innym powinny zgłębić tę teorię?
Teoria poliwagalna
Czym jest teoria poliwagalna i dlaczego uważam, że wszystkie osoby, których praca polega na pomaganiu innym powinny zgłębić tę teorię?
Gdy dziecko nie chce mówić
Pierwsze słowa wypowiedziane przez dziecko zawsze są ogromną radością dla jego rodziców. Pojawiają się wtedy uczucie dumy, nieopisanego szczęścia…