Czym jest SSP?


Safe and sound protocol (SSP) to protokół słuchania terapeutycznego, który reguluje pracę nerwu błędnego oraz innych nerwów czaszkowych poprzez ćwiczenie mięśni ucha środkowego. Dzięki słuchaniu specjalnie zmodulowanej muzyki przywracane są w organizmie stan równowagi, poczucie bezpieczeństwa, zaangażowanie społeczne, polepszana jest uwaga słuchowa, poprawia się też ogólne samopoczucie. SSP redukuje nadwrażliwość słuchową, zmniejsza wybiórczość pokarmową oraz polepsza integrację sensoryczną.

Kto stworzył SSP?


Twórcą SSP jest doktor Stephen W. Porges – psychiatra i neurobiolog, autor teorii poliwagalnej, na podstawie, której powstał protokół słuchania.

Więcej informacji o teorii poliwagalnej można znaleźć w moim artykule.

Więcej informacji
Stephen W. Porges

Jak działa SSP?


Nerw błędny reguluje między innymi pracę mięśni ucha środkowego i napięcie błony bębenkowej. Stan naszego układu nerwowego przekłada się na ogólny stan organizmu. Oddziałując na obszary, które odzwierciedlają funkcjonowanie nerwu błędnego jesteśmy w stanie wyregulować jego pracę.

W tym przypadku poprzez słuchanie specjalnie zmodulowanej muzyki ćwiczymy mięśnie ucha środkowego, dzięki czemu oddziałujemy na nasz układ nerwowy i przywracamy działanie części brzusznej nerwu błędnego odpowiedzialnej za nasz dobrostan.

Po więcej informacji odsyłam do artykułu

Więcej informacji

Badania nad SSP


Porges stworzył protokół słuchania terapeutycznego na podstawie 40 lat badań i doświadczeń, w których brały udział różne grupy osób, w szczególności dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Na potrzeby badań zostało stworzone specjalne urządzenie do pomiaru napięcia błony bębenkowej, by monitorować wpływ muzyki na funkcjonowanie badanych. Zostały też użyte kwestionariusze oceniające kontrolę zachowań emocjonalnych, nadwrażliwość słuchową, uwagę słuchową, spontaniczność mowy.

W badaniach wzięło udział m.in. 292 dzieci z autyzmem. Jedna grupa dzieci słuchała zwykłej muzyki, druga muzyki zmodulowanej (SSP). U wszystkich zaobserwowano poprawę uwagi słuchowej, kontroli emocji, spontanicznie pojawiającej się mowy oraz zaangażowania społecznego, jednak w przypadku zwykłej muzyki była to poprawa na poziomie 30-40%, natomiast w przypadku SSP była to poprawa na poziomie 60-70%.

Badania wykazały też pozytywny wpływ SSP na redukcję objawów chorobowych z układu pokarmowego.

nerw błędny

Co zawiera SSP?


Protokół SSP składa się z trzech elementów, które są dobierane indywidualnie i według potrzeb pacjenta:

SSP Connect

Jest to pięć godzin słuchania muzyki klasycznej. Muzyka nie jest w żaden sposób zmodulowana i ma za zadanie tylko zaznajomić pacjenta z doświadczeniem słuchania muzyki na słuchawkach.

SSP Core

Jest to główna i najważniejsza część SSP. Jest to 5 godzin przyjemnej playlisty znanych piosenek w wersji dla dzieci lub dla dorosłych. Jest to muzyka całkowicie zmodulowana, posiadająca właściwości terapeutyczne i regulujące pracę nerwu błędnego.

SSP Balance

Jest to ta sama lista piosenek, co w SSP Core, jednak dużo mniej zmodulowana, dzięki czemu nie ćwiczy już mięśni ucha środkowego. Służy do podtrzymania efektu SSP Core lub można stosować ją doraźnie w sytuacjach stresowych, by szybko przywrócić równowagę układu nerwowego.

Jak długo trwa terapia SSP?


U dorosłych trwa 5 dni – godzina słuchania dziennie.

U dzieci od 10 do 14 dni – 30minut słuchania dziennie.

Długość terapii może ulec zmianie w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Po ukończeniu słuchania protokołu następują 2-3 miesiące przerwy, po których można powtórzyć słuchanie.

Protokół słuchania terapeutycznego

Dla kogo jest SSP?


Dla wszystkich osób wykazujących zaburzenia działania nerwu błędnego i nerwów czaszkowych.

 • Dla osób z problemami z zaangażowaniem społecznym.
 • Dla osób z nadwrażliwością słuchową.
 • Dla osób z traumą.
 • Dla osób z PTSD.
 • Dla osób w depresji i wykazujących zachowania depresyjne.
 • Dla osób z rozregulowanym nastrojem oraz takich, które mają problem z samoregulacją.
 • Dla osób z ADHD i ADD.
 • Dla osób z autyzmem.
 • Dla osób z nadwrażliwościami zmysłów.
 • Dla osób z chorobą lokomocyjną.
 • Dla osób z mutyzmem wybiórczym.
 • Dla osób z zaburzeniami przetwarzania słuchowego.
 • Dla osób z zaburzeniami integracji sensorycznej.
 • Dla osób z zaburzeniami koncentracji i uwagi.
 • Dla osób z zespołem jelita drażliwego.
 • Dla osób z somatyzacją.
 • Dla osób z problemami ogólnymi problemami zdrowotnymi.

Cena


850zł

Protokół SSP dla jednej osoby
z dostępem na 60 dni kosztuje 850zł.

Jeżeli w rodzinie będzie korzystało więcej osób z SSP
cena jest ustalana indywidualnie.

Paulina Popłonikowska

Informacje Kontaktowe


Potrzebujesz pomocy? Napisz lub zadzwoń do nas.

Zadwoń

Tel: +48 695 438 831

Gdzie jestem?

Warszawa, Polska

Napisz do mnie

paulina@wzorowawymowa.pl