nerw błędny

SSP – protokół słuchania terapeutycznego

Czym jest SSP?


Safe and sound protocol (SSP) to protokół słuchania terapeutycznego, który reguluje pracę nerwu błędnego oraz innych nerwów czaszkowych poprzez ćwiczenie mięśni ucha środkowego. Dzięki słuchaniu specjalnie zmodulowanej muzyki przywracane są w organizmie stan równowagi, poczucie bezpieczeństwa, zaangażowanie społeczne, polepszana jest uwaga słuchowa, poprawia się też ogólne samopoczucie. SSP redukuje nadwrażliwość słuchową, zmniejsza wybiórczość pokarmową oraz polepsza integrację sensoryczną.

Kto stworzył SSP?


Twórcą SSP jest doktor Stephen W. Porges – psychiatra i neurobiolog, autor teorii poliwagalnej, na podstawie, której powstał protokół słuchania.

Więcej informacji o teorii poliwagalnej można znaleźć w moim artykule.

Więcej informacji
Stephen W. Porges

Jak działa SSP?


Nerw błędny reguluje między innymi pracę mięśni ucha środkowego i napięcie błony bębenkowej. Stan naszego układu nerwowego przekłada się na ogólny stan organizmu. Oddziałując na obszary, które odzwierciedlają funkcjonowanie nerwu błędnego jesteśmy w stanie wyregulować jego pracę.

W tym przypadku poprzez słuchanie specjalnie zmodulowanej muzyki ćwiczymy mięśnie ucha środkowego, dzięki czemu oddziałujemy na nasz układ nerwowy i przywracamy działanie części brzusznej nerwu błędnego odpowiedzialnej za nasz dobrostan.

Po więcej informacji odsyłam do artykułu

Więcej informacji

Badania nad SSP


Porges stworzył protokół słuchania terapeutycznego na podstawie 40 lat badań i doświadczeń, w których brały udział różne grupy osób, w szczególności dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Na potrzeby badań zostało stworzone specjalne urządzenie do pomiaru napięcia błony bębenkowej, by monitorować wpływ muzyki na funkcjonowanie badanych. Zostały też użyte kwestionariusze oceniające kontrolę zachowań emocjonalnych, nadwrażliwość słuchową, uwagę słuchową, spontaniczność mowy.

W badaniach wzięło udział m.in. 292 dzieci z autyzmem. Jedna grupa dzieci słuchała zwykłej muzyki, druga muzyki zmodulowanej (SSP). U wszystkich zaobserwowano poprawę uwagi słuchowej, kontroli emocji, spontanicznie pojawiającej się mowy oraz zaangażowania społecznego, jednak w przypadku zwykłej muzyki była to poprawa na poziomie 30-40%, natomiast w przypadku SSP była to poprawa na poziomie 60-70%.

Badania wykazały też pozytywny wpływ SSP na redukcję objawów chorobowych z układu pokarmowego.

nerw błędny

Co zawiera SSP?


Protokół SSP składa się z trzech elementów, które są dobierane indywidualnie i według potrzeb pacjenta:

SSP Connect

Jest to pięć godzin słuchania muzyki klasycznej. Muzyka nie jest w żaden sposób zmodulowana i ma za zadanie tylko zaznajomić pacjenta z doświadczeniem słuchania muzyki na słuchawkach.

SSP Core

Jest to główna i najważniejsza część SSP. Jest to 5 godzin przyjemnej playlisty znanych piosenek w wersji dla dzieci lub dla dorosłych. Jest to muzyka całkowicie zmodulowana, posiadająca właściwości terapeutyczne i regulujące pracę nerwu błędnego.

SSP Balance

Jest to ta sama lista piosenek, co w SSP Core, jednak dużo mniej zmodulowana, dzięki czemu nie ćwiczy już mięśni ucha środkowego. Służy do podtrzymania efektu SSP Core lub można stosować ją doraźnie w sytuacjach stresowych, by szybko przywrócić równowagę układu nerwowego.

Jak długo trwa terapia SSP?


U dorosłych trwa 5 dni – godzina słuchania dziennie.

U dzieci od 10 do 14 dni – 30minut słuchania dziennie.

Długość terapii może ulec zmianie w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Po ukończeniu słuchania protokołu następują 2-3 miesiące przerwy, po których można powtórzyć słuchanie.

Protokół słuchania terapeutycznego

Dla kogo jest SSP?


Dla wszystkich osób wykazujących zaburzenia działania nerwu błędnego i nerwów czaszkowych.

 • Dla osób z problemami z zaangażowaniem społecznym.
 • Dla osób z nadwrażliwością słuchową.
 • Dla osób z traumą.
 • Dla osób z PTSD.
 • Dla osób w depresji i wykazujących zachowania depresyjne.
 • Dla osób z rozregulowanym nastrojem oraz takich, które mają problem z samoregulacją.
 • Dla osób z ADHD i ADD.
 • Dla osób z autyzmem.
 • Dla osób z nadwrażliwościami zmysłów.
 • Dla osób z chorobą lokomocyjną.
 • Dla osób z mutyzmem wybiórczym.
 • Dla osób z zaburzeniami przetwarzania słuchowego.
 • Dla osób z zaburzeniami integracji sensorycznej.
 • Dla osób z zaburzeniami koncentracji i uwagi.
 • Dla osób z zespołem jelita drażliwego.
 • Dla osób z somatyzacją.
 • Dla osób z problemami ogólnymi problemami zdrowotnymi.

Cena


850zł

Protokół SSP dla jednej osoby
z dostępem na 60 dni kosztuje 850zł.

Jeżeli w rodzinie będzie korzystało więcej osób z SSP
cena jest ustalana indywidualnie.

Paulina Popłonikowska

Informacje Kontaktowe


Potrzebujesz pomocy? Napisz lub zadzwoń do nas.

Zadwoń

Tel: +48 695 438 831

Gdzie jestem?

Warszawa, Polska

Napisz do mnie

paulina@wzorowawymowa.pl


  Home

  Usługi Logopedyczne


  Dobra i staranna wymowa odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Jest naszą wizytówką, bierze udział w tworzeniu pierwszego wrażenia, pokazuje kim tak naprawdę jesteśmy. Oprócz tego służy przede wszystkim do porozumiewania się z innymi i do komunikowania naszych potrzeb, uczuć. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest piękna i staranna mowa. Znalazłam swoją pasję w pomaganiu innym podczas zdobywania umiejętności prawidłowego posługiwania się mową. W zakres mojej działalności wchodzi wiele różnych zagadnień składających się wzorową wymowę.

  Wady wymowy

  Korekcja nieprawidłowego sposobu wymawiania głosek języka polskiego jak i nauka prawidłowego wymawiania głosek i wyrazów.

  Opóźniony rozwój mowy

  Wspomaganie rozwoju mowy dzieci, u których nie pojawiła się mowa, bądź pojawiła się zniekształcona i z opóźnieniem z powodu nieznanych przyczyn bądź niedosłuchu.

  Dykcja

  Mówisz publicznie? Pracujesz z ludźmi? Jesteś szefem firmy, politykiem, osobą publiczną? Ulepsz jakość swojej wymowy a osiągniesz lepsze wyniki.

  Emisja głosu

  Nauka prawidłowego oddychania i zdrowego sposobu mówienia, dzięki którym zmniejsza się ryzyko chorób narządu głosu.

  Rehabilitacja mowy

  Odbudowywanie sprawności mówienia osób, które utraciły tę sprawność w wyniku udarów, wypadków, chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

  Szkolenia

  Szkolenia dykcji z elementami emisji głosu dla pracowników firm, nauczycieli, osób pracujących głosem.

  Jak to działa


  Zanim podejmie się oddziaływania terapeutyczne, potrzebne są od jednego do trzech spotkań, które pozwolą sprawdzić, na czym polega problem pacjenta oraz ocenią jego dotychczasowe umiejętności.

  Na podstawie tych spotkań zostaje postawiona diagnoza i tworzy się plan terapeutyczny, który w trakcie działań terapeutycznych może ulegać zmianom.

  Po postawieniu diagnozy i stworzeniu planu terapeutycznego, rozpoczynają się zajęcia, podczas których koryguje się wymowę głosek, uczy się prawidłowej wymowy głosek, usprawnia się i buduje system językowy.

  Zawsze pamiętam o tym, że każda osoba i każdy problem są inne, dlatego staram dobierać rodzaj ćwiczeń indywidualnie dla każdego pacjenta.

  Ten etap służy utrwaleniu nowopoznanych wzorców wymowy, tak długo i w taki sposób, by wzorzec ten pojawił się w wymowie spontanicznej pacjenta. Etap ten trwa najdłużej i jest niezbędny do osiągnięcia oczekiwanego permanentnego rezultatu.

  Pamiętaj, że spotkania ze mną to tylko 20% sukcesu. Pozostałe 80% to Twoje własne zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń.

  Nic dodać, nic ująć. Tutaj należy się cieszyć swoją nową, piękną wymową i efektem, jaki się osiągnęło dzięki zajęciom logopedycznym.

  Pamiętaj, że prawidłowa wymowa ma ogromny wpływ na to jak postrzegają Cię ludzie, dlatego warto jest poświęcić czas na jej naukę.

  3994

  DREWNIANE SZPATUŁKI

  11886

  GODZIN TERAPII

  153

  DOROSŁYCH PACJENTÓW

  539

  MAŁYCH PACJENTÓW

  Usługi Coachingowe


  Pomoc drugiemu człowiekowi jest od zawsze częścią mojego życia. Dlatego zdecydowałam się zostać coachem, by móc wspierać innych w dążeniu do wyznaczonych celów. Wierzę, że każdy człowiek ma w sobie siłę, potencjał i jest źródłem ogromnej wiedzy. Według mnie nie jest sztuką doradzanie i podawanie gotowych rozwiązań. Sztuką jest takie poprowadzenie rozmowy, by osoba sama odkryła w sobie siłę i motywację do działania oraz uświadomiła sobie co może zrobić w danej chwili i jakie jest najlepsze wyjście w danej sytuacji. Bo przecież kto wie o nas więcej, kto zna nas lepiej od nas samych?

  Jak mogę Cię wesprzeć?


  Life coaching

  Wspieranie w decyzjach, planach i wizjach życiowych. Life coaching dotyczy życia osobistego, zdrowia, kreatywności, finansów, związków i relacji.

  Career coaching/Coaching kariery

  Odpowiedni dla osób, które zmieniają ścieżkę kariery, bądź stoją przed ważnymi decyzjami zawodowymi.

  Business coaching

  W sam raz dla osób prowadzących własną działalność, właścicieli i managerów, dla firm rozpoczynających działalność, dla osób pragnących rozpocząć swój własny biznes.

  Jak to działa


  Kontrakt na wszystkie spotkania

  Ustalamy zasady współpracy, miejsca spotkań i obszary, w których chcesz coś zmienić bądź uzyskać poprawę.

  Wyznaczenie celu

  Wyznaczamy cel, który chcemy osiągnąć podczas jednego z naszych spotkań.

  Kontrakt na proces

  Potwierdzamy cel i wyznaczamy mierniki, które pozwolą Ci stwierdzić po sesji, a potem w życiu, że jesteś bliżej osiągnięcia celu bądź udało Ci się go osiągnąć.

  Przebieg procesu

  Odkrywasz siebie, odkrywasz swój potencjał, wartości, rozwiązania i plan działania w danym obszarze.

  Osiągnięcie wyznaczonego celu

  Otrzymujesz wszystkie potrzebne odpowiedzi na nurtujące ciebie pytania, masz gotowy plan działania.

  Wdrożenie działań

  Jesteś gotowy, by dokonać zmian w swoim życiu.

  Kim Jestem


  Logopeda, coach, terapeuta SSP i PECS, a przede wszystkim człowiek. Dlatego też tak bardzo interesuje mnie praca z ludźmi, a w szczególności praca dla ludzi.

  Logopedia i coaching to nie tylko moja praca, ale również ogromna pasja. W dalszym ciągu staram się rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. Na co dzień staram się zarażać uśmiechem i pozytywną energią. Chcę dawać moim pacjentom i klientom całą siebie, bo zadowolenie drugiej osoby jest właśnie tym, co sprawia mi radość.

  Już od dawna człowiek był moją pasją. Zarówno ciało jak i umysł ludzki były dla mnie nieodkrytą, pełną tajemnic i cudów krainą. Dlatego wybierając kierunek studiów i szkolenia chciałam zawsze być bliżej odkrywania tej tajemnicy. Czuję, że krok po kroku, każdego dnia jestem coraz bliżej poznania funkcjonowania tej pięknej istoty, jaką jest człowiek.

  mgr logopedii Paulina Popłonikowska

  Moje Wykształcenie


  W 2014 roku ukończyłam studia licencjackie na kierunku Logopedia Ogólna i Kliniczna. Kierunek studiów został utworzony przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, dzięki czemu miałam możliwość uczenia się mojej profesji nie tylko w gabinetach logopedycznych, ale również w szpitalach na oddziałach otolaryngologicznym, foniatrycznym, neurologicznym, ortodontycznym, chirurgii szczękowej i rehabilitacji. W 2016 roku ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim na tym samym kierunku. W dalszym ciągu staram się poszerzać zakres swojej wiedzy poprzez branie udziału w różnorodnych szkoleniach i konferencjach. Szczególnie interesuję się holistycznym podejściem do człowieka.

  Jako logopeda pracuję od 2013 roku. Do swojego zawodu podchodzę profesjonalnie i z ogromną pasją. Uważam, że prawidłowo postawiona diagnoza to pierwszy klucz do sukcesu, dlatego ogromny nacisk kładę na poznanie pacjenta i jego problemu. Do diagnozy podchodzę holistycznie, gdyż nawet niepozorne rzeczy mogą mieć ogromny wpływ nie tylko na to jak mówimy ale też na to jak funkcjonujemy. Terapia i zajęcia, które przeprowadziłam z wieloma pacjentami, przyniosły bardzo dobre efekty. Staram się, by zajęcia były zawsze ciekawe i pełne uśmiechu. Chcę zarażać ludzi moją pasją do prawidłowej wymowy i szczęściem. Największą radość sprawiają mi postępy w terapii i zadowolenie moich pacjentów. Pomaganie dzieciom i dorosłym jest tym, co kocham. Mam nadzieję, że Tobie też uda mi się pomóc.

  Cennik Usług


  Wizyta w gabinecie lub online:

  Konsultacja logopedyczna (40min) 180zł
  Terapia logopedyczna (30min)  130zł
  Terapia logopedyczna (40min) 150zł
  Pisemna opinia logopedyczna 100zł
  Ocena dykcji i techniki mowy (40min) 180zł
  Trening emisji głosu (40min) 150zł
  Trening dykcji (40min) 150zł

  SSP:

  Konsultacja 200zł
  SSP (Safe and Sound Protocol) 850zł (dostęp na 60dni)

  Coaching:

  Sesja coachingowa (60min) 160zł
  Pakiet 5 sesji coachingowych (5x60min) 660zł

  Informacje Kontaktowe


  Potrzebujesz pomocy? Napisz lub zadzwoń do nas.

  Zadwoń

  Tel: +48 695 438 831

  Gdzie jestem?

  Warszawa, Polska

  Napisz do mnie

  paulina@wzorowawymowa.pl

   Umów wizytę Już Dziś!